O Kinder čokoládach, migrantoch a rôznych pochodoch

Autor: Milan Mitana | 31.5.2016 o 17:56 | Karma článku: 3,55 | Prečítané:  1216x

Na známych „Kinder čokoládkach“ sa v Nemecku namiesto obvyklej tváre bieleho chlapca zrazu zjavili tváre chlapcov rôznej farby pleti. Nemecká pravicová anti-islamistická skupina Pegida začala protestovať proti týmto „sračkám“.

Až kým nevysvitlo, že firma Ferrero vyobrazila na čokoládkach tváre nemeckých futbalových reprezentantov, kým boli ešte deti. A tak teraz majú prívrženci Pegidy dilemu, či fandiť svojmu národnému tímu na blížiacich sa ME. Veď ako fandiť, keď sú tam tie turecky či černošsky vyzerajúce „s****y“?!

V pozadí mnohých ohnivých diskusií v posledných rokoch je otázka: KTO JE VLASTNE ČLOVEK? Nechceme si to priznať, ale evolucionizmus v tom negatívnom slova zmysle dominuje. Má vyhrať ten silnejší, bohatší, ten náš. A slabší nech je zožratý.

Hovoríme o utečencoch? Čo tu chcú? Toto je naša Európa, naša civilizácia, naše (síce väčšinou prázdne, ale) kostoly. Oni majú inú farbu pleti, iné náboženstvo, inú kultúru. Utekajú pred vojnou a nemajú sa kam vrátiť? Hynú po stovkách v prevrátených bárkach na mori? No určite...

Bavíme sa o genderových otázkach? Nech vyhrá väčšina, nech zvíťazí to, čo je najnovším trendom, nech rozhodne politická sila. Pozrime sa na tie alebo oné štáty. Nechajme sa preoperovať na iné pohlavie, ak sa tak cítime, že tým sme. Zabezpečme zákonom to alebo ono. Zorganizujme pochod či referendum za alebo proti a demonštrujme kvantitou silu a správnosť názoru.

Nemeňme reštriktívny zákon o registrácii cirkví a náboženských spoločností. Radšej nech vládne náš (vyprázdnený) katolicizmus či luteranizmus. Veď zákon je zákon. Hrubý evolucionizmus žiaľ často vládne aj v cirkvi. Predátori trhajú korisť.

Paradoxne sa človek stal centrom nášho relativistického vesmíru. A tak sa jeden díva naňho a všetky spomenuté debaty šošovkou svojej rasy, iný okuliarmi svojho náboženstva, ďalší nejakým genderovým ďalekohľadom, prípadne mixom pohľadov, ktorých základ stojí prakticky na ničom a z ničoho ani nevyplýva.

Nie je jasné, či je život dieťaťa dôležitejší ako život gorily. Nezabíjajme zvieratá, jedzme rastliny. Ale veď aj rastlina je živá, vlastne aj ten kameň. Je človek hodnotnejší ako kameň?

O pohľade na človeka optikou výhodnosti (byť blízkym človekom nejakého papaláša), nostalgie za „komančami“ (odhaľovanie tabúľ a búst komunistickým pohlavárom, nie ich obetiam), konšpiračných teórií (hlavnespravy.sk, zem a vek atď.) či politickej korektnosti (Ormandíkove obrazy v Bruseli, kvóty rôzneho druhu) radšej ani viac nehovorme.

Kto je teda človek? Rád by som napísal nejaký super objav, no viem napísať len toto. Niekto povedal, že nič nie je dostatočne božské, ak to nie je dostatočne ľudské. A teda ľudskí v pravom slova zmysle môžeme byť len vtedy, ak sa znovu začneme na človeka dívať v prvom rade ako na ľudskú bytosť a na život ako na dar.

To sa nám darí zriedkavo. Spozorniem, keď počujem, že moslimovia vytvárajú živú reťaz na ochranu synygógy kdesi v Nórsku; keď konkrétni jednotlivci a organizácie povstávajú na pomoc akýmkoľvek utečencom, nielen kresťanským; keď kresťanskí kazatelia vstupujú do autentických počúvajúcich rozhovorov s LGBT komunitou o hľadaní cesty viery homosexuálov a lesbičiek; keď v Spišskom Hrhove dokážu pekne spolu žiť bieli s Rómami; jednoducho, keď je človek v prvom rade človekom.

                                                                                                                                                               Až neskôr, a to s veľkou pokorou a s citlivosťou skúsme hľadať rôzne pravdy tak, aby išlo o dialógy s empatickým počúvaním a nie kultúrne, etnické, náboženské „vojny“.  Pokorne trpiaci, nie mocou dominujúci, Mesiáš nech je nám pomôckou pri hľadaní odpovede na otázku ako vidieť človeka a kto to vlastne človek je.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Prichádzajú noví naši ľudia (píše Samo Marec)

Boris Kollár nemá hanbu. Veď je Boris Kollár.

Dnes píše Nataša Holinová

Čistý deň sa ozýva z kanála

Keby ich bol niekto hnal na zodpovednosť, mohlo to byť inak.

Prišiel stres, vytratila sa vášeň. Ako skončila úspešná kaviareň

Čím sme boli väčší, tým menej ma to bavilo, vraví Michaela Králiková.


Už ste čítali?