Valentín či čo to je...

Autor: Milan Mitana | 14.2.2016 o 19:07 | Karma článku: 3,75 | Prečítané:  836x

Cynizmus či romantizmus, ktorý z týchto variantov volíš pri pomyslení na Valentína? Asi väčšine chlapov v strednom veku je bližšia (podobne ako mne) tá prvá možnosť. My totiž vieme, že romantici sú len postupne dorastajúci cynici.

Je to len otázka času a vytriezvenia. Aj my sme boli mladí a snívali o zaľúbenej láske, tej najväčšej na svete.  

Našťastie svet nie je čiernobiely a existuje škála medzi cynikom a romantikom. Napätie je v tom, že svet, po ktorom túžime a ten reálny má len malé či pri troche kompromisu možno aj väčšie prieniky.

Rozpadnuté vzťahy, „nasratosť“ na celý svet, egoizmus a vysoké kamenné múry pri našich domoch. Fakt len veľmi málo chlapov po štyridsiatke je idealistov. Buď to ešte stále vo svojej dospelej infantilnosti nepochopili alebo mali v živote nejaké prazvláštne šťastie alebo našli zmysel niekde na tej škále medzi romantizmom a cynizmom či stranou od nej. 

Napriek nášmu cynizmu a pochybnosti o existencii lásky vychovávame naše deti, učíme ich rozlišovať medzi dobrým a zlým, správnym a nesprávnym. Niečo hlboko v nás predsa len dúfa, že to má zmysel, že ničota a cynizmus nie sú kódom života. Ako hovorí náš priateľ Camus (Mýtus o Syzifovi), existuje len jeden filozofický problém, a to je samovražda. Oplatí sa tento život žiť? Je v jeho kóde zmysel, láska, večnosť? Ako to myslel Havel, keď vravel o tom, že pravda a láska nakoniec zvíťazia nad lžou a nenávisťou? A čo otec António, kráčajúci zmysluplným nezatrpknutým životom lásky napriek cynizmu komunistickému i náboženskému?

Nie, romantik zo mňa nebude. Stále budem na tej škále bližšie k cynikovi. Zmysel mi však dáva ten Zdroj Antóniovej lásky. Tým z vás, ktorí v Agapé neveríte, zostáva otázka zo Sizyfovho mýtu živá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?