Valentín či čo to je...

Autor: Milan Mitana | 14.2.2016 o 19:07 | Karma článku: 3,75 | Prečítané:  822x

Cynizmus či romantizmus, ktorý z týchto variantov volíš pri pomyslení na Valentína? Asi väčšine chlapov v strednom veku je bližšia (podobne ako mne) tá prvá možnosť. My totiž vieme, že romantici sú len postupne dorastajúci cynici.

Je to len otázka času a vytriezvenia. Aj my sme boli mladí a snívali o zaľúbenej láske, tej najväčšej na svete.  

Našťastie svet nie je čiernobiely a existuje škála medzi cynikom a romantikom. Napätie je v tom, že svet, po ktorom túžime a ten reálny má len malé či pri troche kompromisu možno aj väčšie prieniky.

Rozpadnuté vzťahy, „nasratosť“ na celý svet, egoizmus a vysoké kamenné múry pri našich domoch. Fakt len veľmi málo chlapov po štyridsiatke je idealistov. Buď to ešte stále vo svojej dospelej infantilnosti nepochopili alebo mali v živote nejaké prazvláštne šťastie alebo našli zmysel niekde na tej škále medzi romantizmom a cynizmom či stranou od nej. 

Napriek nášmu cynizmu a pochybnosti o existencii lásky vychovávame naše deti, učíme ich rozlišovať medzi dobrým a zlým, správnym a nesprávnym. Niečo hlboko v nás predsa len dúfa, že to má zmysel, že ničota a cynizmus nie sú kódom života. Ako hovorí náš priateľ Camus (Mýtus o Syzifovi), existuje len jeden filozofický problém, a to je samovražda. Oplatí sa tento život žiť? Je v jeho kóde zmysel, láska, večnosť? Ako to myslel Havel, keď vravel o tom, že pravda a láska nakoniec zvíťazia nad lžou a nenávisťou? A čo otec António, kráčajúci zmysluplným nezatrpknutým životom lásky napriek cynizmu komunistickému i náboženskému?

Nie, romantik zo mňa nebude. Stále budem na tej škále bližšie k cynikovi. Zmysel mi však dáva ten Zdroj Antóniovej lásky. Tým z vás, ktorí v Agapé neveríte, zostáva otázka zo Sizyfovho mýtu živá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?