Valentín či čo to je...

Autor: Milan Mitana | 14.2.2016 o 19:07 | Karma článku: 3,75 | Prečítané:  816x

Cynizmus či romantizmus, ktorý z týchto variantov volíš pri pomyslení na Valentína? Asi väčšine chlapov v strednom veku je bližšia (podobne ako mne) tá prvá možnosť. My totiž vieme, že romantici sú len postupne dorastajúci cynici.

Je to len otázka času a vytriezvenia. Aj my sme boli mladí a snívali o zaľúbenej láske, tej najväčšej na svete.  

Našťastie svet nie je čiernobiely a existuje škála medzi cynikom a romantikom. Napätie je v tom, že svet, po ktorom túžime a ten reálny má len malé či pri troche kompromisu možno aj väčšie prieniky.

Rozpadnuté vzťahy, „nasratosť“ na celý svet, egoizmus a vysoké kamenné múry pri našich domoch. Fakt len veľmi málo chlapov po štyridsiatke je idealistov. Buď to ešte stále vo svojej dospelej infantilnosti nepochopili alebo mali v živote nejaké prazvláštne šťastie alebo našli zmysel niekde na tej škále medzi romantizmom a cynizmom či stranou od nej. 

Napriek nášmu cynizmu a pochybnosti o existencii lásky vychovávame naše deti, učíme ich rozlišovať medzi dobrým a zlým, správnym a nesprávnym. Niečo hlboko v nás predsa len dúfa, že to má zmysel, že ničota a cynizmus nie sú kódom života. Ako hovorí náš priateľ Camus (Mýtus o Syzifovi), existuje len jeden filozofický problém, a to je samovražda. Oplatí sa tento život žiť? Je v jeho kóde zmysel, láska, večnosť? Ako to myslel Havel, keď vravel o tom, že pravda a láska nakoniec zvíťazia nad lžou a nenávisťou? A čo otec António, kráčajúci zmysluplným nezatrpknutým životom lásky napriek cynizmu komunistickému i náboženskému?

Nie, romantik zo mňa nebude. Stále budem na tej škále bližšie k cynikovi. Zmysel mi však dáva ten Zdroj Antóniovej lásky. Tým z vás, ktorí v Agapé neveríte, zostáva otázka zo Sizyfovho mýtu živá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pašku už nechcú ani ako moderátora. Skončí tak aj Kaliňák?

Príchodom chladných mesiacov sa politický vplyv Pavla Pašku zo Smeru pravidelne scvrkáva.

DOMOV

Končiaci vyšetrovateľ Gorily sa sporí s policajným šéfom

Odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš je pripravený vypovedať pred poslancami.

KULTÚRA

Maďarská kameramanka, ktorá podrazila utečenca zo Sýrie, dostala cenu

Dostala sa na pódium filmového festivalu.


Už ste čítali?